Když senior nevědomky volá o pomoc

Hromadí se u vašich rodičů ve vyšším věku pošta a upomínky na nezaplacené účty? Nemají v lednici čerstvé potraviny nebo jim chybí čisté prádlo? Nepodceňujte tyto zdánlivé maličkosti! Ukazují totiž, že vaši blízcí ztrácí na soběstačnosti a je třeba jim pomoci. Tomuto tématu se věnuje portál Výživa seniorů.

Přiznat si, že určité věci zvládáme pouze problematicky, nebo že na něco nestačíme je těžké. Není to snadné ani v mládí, natož pak ve stáří. S blízkými pokročilého věku je proto třeba komunikovat a sledovat jejich chování i změny v domácnosti. Pokud s nimi budete v pravidelném kontaktu sami si všimnete změn, které vás upozorní na to, že je třeba začít konat něco pro jejich podporu, či vyhledat odbornou pomoc.

Čeho si všímat?

Nic dobrého nevěstí úbytek na váze, spánek po většinu dne, ztráta zájmu, uzavření se do sebe, nápadné zpomalení chůze nebo třeba problematické zvedání se ze sedu. Napovědět vám může i nižší zájem o vlastní vzhled, méně častá osobní hygiena, nahromaděné špinavé prádlo, prázdná lednice, množství neotevřené pošty nebo nepořádek v domácnosti a kupení věcí.

Pozorujete signály? Reagujte!

Základem je komunikace. Ptejte se na konkrétní věci a nenechte se odbýt neurčitými nebo vyhýbavými odpověďmi. „Proč sis nedošla nakoupit? Bolí tě nohy?“ Dokud si oni sami potřebu pomoci nepřipustí, budou mít problém s jejím přijetím. Čím déle si nebudou připouštět pravdu, tím náročnější pak bude zvrátit nastalý stav, kterým je nejčastěji křehkost. 

Křehký senior?

Křehkost trápí více jak polovinu českých seniorů. Tento stav je výsledkem redukce vlastních vitálních rezerv organismu člověka, který je pak mnohem zranitelnější. V podstatě se jedná o vyšší náchylnost vůči nemocem a stresovým podnětům, s nimiž se organismus křehkého seniora potýká a vyrovnává mnohem déle než organismus člověka zdravého. Tématu se věnují třeba odborné stránky Výživa seniorů, které o problematice přináší veškeré podrobné informace. Mezi základní ukazatele křehkosti patří pokles fyzické aktivity, úbytek váhy, nadměrná únava, nízká fyzická síla či pomalá chůze. Nicméně křehkost je do značné míry reverzibilní stav, který lze za pomoci dobré výživy nebo nutričních drinků a fyzické aktivity zvrátit.