Ne vždy je vše v pořádku, jak senioři tvrdí

Jak poznat, že vaši blízcí v pokročilém věku potřebují pomoc, když vás stále utvrzují v tom, že je vše v pořádku a vše bez problémů zvládají, nic nepotřebují? Jde to, jen jim budete muset věnovat trochu času, signály lze totiž postupně vypozorovat. Proto se nenechte uchlácholit ujišťováním a raději se sami přesvědčte. Pomoc naleznete i na portálu Výživa seniorů.

Nač se zaměřit?

Signálů, které vám napoví, že vaši blízcí potřebují pomoc je několik. Ať už úbytek na váze, nadměrná únava a spánek po většinu dne, nebo pomalá chůze, která je pro daného člověka vyčerpávající. Určité náznaky, že něco není v pořádku můžete ale vypozorovat i z chování jedince a jeho domácího prostředí. Je babičce jedno, jak vypadají její vlasy? Chodí dědeček stále v tom samém oblečení? Kupí se doma neumyté nádobí, špinavé prádlo a celkově nepořádek? Přetéká poštovní schránka dopisy? Tak zbystřete a začněte jednat.

Co dělat?

Důležitý je pravidelný kontakt se seniory a komunikace. Ptejte se na konkrétní věci, ne na to, zda potřebují pomoc. Je dobré například zmínit, že jste si všimli poklesu zájmu o okolní dění, absence setkávání se s přáteli a podobně. Čím dříve si totiž senior sám přizná, že dochází k poklesu aktivity a na určité věci již nestačí, tím dříve bude ochoten přijmout pomoc, ať už od vás, nebo odborných pracovníků.

Kudy vede cesta?

Pokud si volání o pomoc všimnete včas a začnete na problému pracovat, možná nebude hned třeba volat odborníky. Pro seniory je zásadní kvalitní a vyvážená strava a alespoň minimální fyzická aktivita. Strava, která působí proti negativním vlivům okolí i preventivně proti nemocen, by měla být bohatá především na bílkoviny, kterých starší organismus potřebuje podstatně víc než ten mladý. Nesmí chybět vitamíny a minerální látky. K příjmu doporučeného množství všech živin jsou vhodné třeba nutriční drinky, které obsahují jejich vyvážený poměr i množství energie. Ty lze ideálně popíjet mezi jídly. Seniory nejčastěji ohrožuje syndrom křehkosti a podvýživa. A právě strava je ta správná cesta, která je před nimi ochrání. Více na portálu Výživa seniorů