Víte, jak káva podporuje šťastné manželství?

Káva patří mezi jeden z nejrozšířenějších nápojů na celém světě a tento „doping“ si dopřává většina z nás i vícekrát denně. Víte ale, ve které zemi se pije káva nejčastěji, nebo jak velká dávka kofeinu je pro tělo smrtelná? 

1. Po vodě a čaji je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Ročně se jí vypije okolo 400 miliard šálků. Kávu pije sedm z deseti Evropanů a nejvíce se servíruje ve Finsku.

2. Kávu objevili pastýři v Etiopii kolem roku 800 našeho letopočtu. A to úplně náhodou. Když jejich kozy spásly kávová zrna plná kofeinu, začaly být plné energie. Místní proto zkoušeli uvařit nápoj, do kterého přidali kávová zrna. A když poté nemohli spát, zrodil se první originální šálek kávy.

3. Káva je ovoce. Možná vám to přijde zvláštní, ale kávová zrnka jsou středy z kávových bobulí a připomínají fazole. Existují dvě odrůdy kávy. Jsou to arabica a robusta. Mají různé chutě a jiný obsah kofeinu. Vy znáte ale spíše arabicu, té se vypije po celém světě přes 70 %.

4. První česká kavárna nevznikla v Praze, ale v Brně. V roce 1702 ji založil kdo jiný, než Turek Ahmed.

5. Káva jako recept na šťastné manželství. V Turecku bývalo zvykem, že pokud manžel nepoctil svou ženu kávou, bylo to důvodem k rozvodu. Není pochyb, že pití kávy podporuje šťastnější manželství. Rituál přípravy i samotná konzumace kávy lidi již po staletí sbližuje. Ne nadarmo se s přáteli nebo rodinou rádi potkáváme nad šálkem dobré kávy.

6.  Smrtelná dávka kofeinu je přibližně 100 šálků. A tolik jich opravdu nikdo z nás za den nevypije. Navíc, tato dávka nepochází z běžného pití kávy, ale z bláznivějších způsobů konzumace,  jako je třeba kávový klystýr. Při požití takového množství může dojít třeba k infarktu.

7. Nejdražší káva na světě pochází z koček. Zní to neuvěřitelně, ale sbírá se z výkalů divokých koček (cibetek) na Sumatře. Tato kočka není schopna trávit kávová zrna a ta jsou tak v procesu trávení fermentována přímo v žaludku. Když jsou kávová zrna vyloučena, vyrábí se z nich krásně jemná a čokoládová káva.

8. Chcete shodit pár kilo? Káva vám pomůže. Kofein zrychluje metabolismus, proto tuto látku obsahuje i většina spalovačů tuků. Káva navíc omezuje chuť k jídlu – když vás přepadne mlsná, dejte si kvalitní šálek kávy.

9. Káva nejvíce účinkuje dopoledne. Přínos kofeinu pro naše tělo je nejlepší, když pijeme kávu mezi 9:30 a 11:30.

10. Kde se vzal název espresso? V překladu z italštiny znamená „když je něco vytlačeno“. Tedy způsob jeho přípravy. Ačkoli má espresso ve stejném objemu více kofeinu než ostatní kávové nápoje, tak protože se spotřebovává v menším množství (pravé espresso má velikost 25–35 ml), tak ve skutečnosti obsahuje pouze třetinu kofeinu oproti klasickému šálku kávy.

Jak si připravit dobrou kávu?

Abyste si svou kávu mohli naplno vychutnat, vyzkoušejte nový přístroj PrimaDonna Elite Experience značky De´Longhi. Všechny nápoje, od espressa po latte macchiato, lze přizpůsobit podle vašeho vkusu a chuti. Nechte se okouzlit nekonečným výběrem nápojů a vyzkoušejte exkluzivní funkce, jako podmanivá ledová káva, horká čokoláda nebo nové recepty na americano a čaj. Jednoduché intuitivní ovládání a velmi snadná údržba. PrimaDonna Elite Experience vám umožní připravit si všechny své oblíbené nápoje tak, jak je máte rádi.

Aplikace Coffeelink

Velmi praktickou funkcí je propojení De´Longhi kávovaru s vaším chytrým zařízením pro vytvoření nových receptů s naprostou svobodou vytváření osobních nastavení. Aplikace také neustále poskytuje rady a doporučení, jak přístroj jednoduše udržovat z pohodlí domova.