Petr Jan Juračka: vědec, fotograf a nyní i spisovatel

Také jste si jako malí představovali, co všechno zažijete, až budete dospělí? Přečtěte si knihu, jejíž autor je živoucím důkazem toho, že na své sny nemusíte v dospělosti zapomenout. Člověk, který sám o sobě tvrdí, že žije tři životy naráz. Uvidíte, že nepřehání.

„Když se narodíte jako dítě s vadou zraku a křivou páteří a s plochýma nohama, v patrně nejplošším místě ve vesmíru, totiž Pardubicích, Vaše šance na to stát se světově uznávaným fotografem, horolezcem, anebo vědcem zabývajícím se fotografií mikroskopického světa nejsou příliš velké.“, popisuje Petr Jan Juračka svůj start do života. Věci se ale naštěstí nedějí vždy tak, jak bychom očekávali.

Zázraky se dějí

Petr tvrdí, že měl štěstí. Je to ale hlavně díky jeho nekonečné životní energii, že se kromě vybudování vědecké kariéry na Univerzitě Karlově, navzdory všem prognózám, podíval přes hledáček fotoaparátu na šest světových kontinentů, lezl na druhou nejvyšší horu světa a popsal nový živočišný druh.


Jako pilot dronu se Petr na svět dívá z neobvyklé výšky. Jako vědec jej pozoruje naopak z extrémní blízkosti. Jako motýlí křídlo na fotografii. Zdroj: Archiv PJJ


Jiný pohled na svět

Velkou roli v jeho životě hrají také drony. Ten první si nechal postavit na zakázku v době, kdy současní největší výrobci své modely teprve vyvíjeli. Dovolit si ho mohl hlavně díky tomu, že si jeho fotografii na obálku své knihy vybral osobně slavný Paulo Coelho. Začínal se strojem, který kromě spousty jiných vymožeností neoplýval dokonce ani přenosem obrazu na zem. Ano, některé z jeho nejznámějších fotografií vytvořil Petr doslova naslepo. Ptačí perspektiva ho ale fascinuje a postupně se stal jedním z nejuznávanějších dronařů na světě.

Proč ještě kniha?

Kroutíte hlavou, jak mohl takový člověk ještě stihnout napsat knihu? „Celou tu dobu si píšu deník. Zmrzlýma prstama do iPadu na Ká dvojce, po nocích v laboratořích, ve stínu amazonského pralesa, nebo taky tužkou na toaletní papír v Grónsku. Nastal čas proměnit to celé v jeden ucelený příběh. V knihu, která neztratí hodnotu týden po tom, co vyjde. V knihu, která přetrvá nějaký ten čas…“

Knihu Petr oficiálně představí 18. září během slavnostního křtu v pražském kině Royal, její výtisk si ale můžete zajistit už nyní v předprodeji.