Dobrodruh Petr Jan Juračka: Pořád se učím žít lépe

Mnoho lidí ho nechápe. Je schopen utratit veškerý volný čas a peníze za cestování, za fotografování. I kdyby vyhrál v loterii, spíš než vilu si koupí ponorku nebo vzducholoď. A přitom je to vzdělaný muž, vědec-hydrobiolog, který učí na Karlově univerzitě v Praze. Jak to, že ho nelákají věci?

Máš čas žít?

„Jednou se mi povedl skvělý úlovek,“ vzpomíná Petr a my brzy pochopíme jeho myšlení. „Napsal jsem poměrně troufalý e-mail do Irska, samotnému Georgi Karbusovi, patrně nejlepšímu fotografovi oceánů na této planetě, který má české kořeny. Měl vystoupit na festivalu Caminos v Karlových Varech a já mu nabídl odvoz z pražského letiště až do Varů, ostatně sám jsem přednášel den po něm, ale jen pod podmínkou, že se cestou budeme moci zastavit u nás na fakultě. Souhlasil. 

„Georgi, mám trochu neuklizeno v autě, to dáš, viď?“ řekl jsem mu po uvítání na letišti.

„Hele, kdo má čas uklízet doma, nebo dokonce v autě, ten nemá čas žít, to mi věř,“ zněla jeho odpověď.


Výsledkem společného projektu PJJ a George Karbuse jsou dechberoucí snímky irské krajiny.


Předávej to dál

„Kámo,“ řekl George Karbus o několik let později „teď je v Irsku super počasí. Nechceš přijet společně pofotit dronama?“ Slůvko „společně“ Petra Jana Juračku zaujalo. 

George to vysvětlil: „Ty seženeš ten nejlepší dron na světě a odpilotuješ ho. Já budu komponovat kameru a vezmu nás na ta nejlepší místa Irska, to mi věř!“

„Znělo to jako nabídka k odborné stáži, která se neodmítá. Nejlepší cesta, jak se něco naučit, je strávit čas s někým, kdo je v něčem nejlepší. Nejvíc nejlepší na světě, jak říkal Forrest Gump,“ usmívá se Petr. „George mně coby učitel pomáhá posouvat se nejen ve focení, ale taky v přístupu k trávení času s rodinou. Vždyť neváhá opakovaně utratit všechny, ano, úplně všechny rodinné úspory a investovat je do cesty kolem zeměkoule za kytovci. Jenže s ním jede celá rodina… A tak jsem sehnal nejlepší dron na světě a vzal i svou rodinu.“

Stejný svět, jiný pohled

Na Petrových fotografiích není jiný svět. Je to TEN svět, ve kterém žijeme. Ale viděný jinak – z jiného úhlu, nadhledu, s kouzlem okamžiku. Přesto takový může být život. Stačí se na něj jen jinak podívat; vzít to, co se nám děje, z nadhledu; uvědomovat si krásu okamžiku, kterou někdy přes slzy, bolesti a negace nevidíme. Přitom ona JE.

Petr Jan Juračka napsal nádhernou knihu. Plnou fotografií, ale hlavně zamyšlení, života. Je přesně pro lidi, kteří milují emoce, radost, příběhy. Oficiálně JI představí 18. září během slavnostního křtu v pražském kině Royal, její výtisk si ale můžete zajistit už nyní v předprodeji.