Petr Jan Juračka: „Čím jsou vykoupené moje záběry?“

„Mým životním údělem je, že se mi nejvíc líbí tam, kde momentálně jsem,“ říká Petr Jan Juračka, fotograf, ale také vědec-hydrobiolog, který učí na Karlově univerzitě. Jeho záběry fascinují svět, a když se rozhodl vydat knihu o fotografování a využít k tomu crowdfundingový portál HitHit, vybral požadované peníze už za čtyři dny a počítadlo se zastavilo až na hodnotě 303 %! 

„Tady a teď!“

Když se řekne „fotograf“, někdo si představí nahotinky v ateliéru nebo na prosluněné pláži. Jenže to Petr nedělá. „To není takový kumšt, nebaví mě to,“ říká.

Na přírodě, v níž odmalička s tatínkem čekal na správný okamžik, ho začala fascinovat právě ta pomíjivost, vše se děje „tady a teď“. Získal zájem o vědu, pak i vědecké ambice. Dnes je hydrobiologem na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Má ideální kombinaci. „Fotím prostředí, které mě zajímá i jako vědce. A naopak, prostředí, které navštěvuji jako vědec, prostě fotím.“

Tak vznikla i slavná fotka pro titulní stranu Coelhovy knihy Alef.

Čím je to vykoupené?

„Grónskem jsem šel dvě stě kilometrů pěšky s dvoukilovým objektivem na krku. Na Ká dvojku jsem vláčel veškerou techniku v batozích deštěm. Kilimandžáro mě bolelo každý den. Byl jsem strašně unavený, ale existenčně motivovaný, že prostě MUSÍM udělat nádherné fotky. A pak… Ve čtyři ráno sedíte na vyhlídce, zmožený, ale spát nemůžete, nechcete, protože si strašně vážíte toho, že tam přes všechny problémy jste. Vtom přijde to světlo a Vy fotíte ten okamžik, který Vám fotografie bude připomínat, kdykoli se na ni podíváte. O tom je fotografování. O nekonečném opakování neopakovatelného momentu,“ vysvětluje Petr, proč mají jeho výstavy po celém světě takový úspěch.

Petr Jan Juračka nežije ve finančním bohatství, ale v zážitkovém. Až na Antarktidu navštívil všechny kontinenty světa. „Už dlouho si zapisuji příběhy, které jsou skryté za každou fotografií. Napadlo mě z nich udělat knihu.“ Ale není to běžná fotokniha.

Ve své knize popisuje příběhy, které jsou za každou fotografií. Je plná know-how, co je třeba udělat pro úžasnou fotku. Ale také co pořízení úžasné fotky předchází a čím vším je vykoupená, a to nejen v místě, ale i v životě jako takovém. „Zkrátka, původně jsem chtěl napsat knihu o fotografování, ale vznikla z toho kniha o životě,“ usmívá se a my víme, že když Petr Jan Juračka zmiňuje život, opravdu ví, o čem mluví.

Knihu Petr oficiálně představí 18. září během slavnostního křtu v pražském kině Royal, její výtisk si ale můžete zajistit už nyní v předprodeji.