Komunikujte s miminkem doteky a dopřejte mu příjemnou masáž

Správně provedená masáž dokáže napravit polámané tělo a pozvednout unavenou mysl. To samozřejmě neplatí jen pro dospělé, ale také pro děti. Na rozdíl od té dospělácké se dětská masáž nutně nesoustředí na řešení konkrétního problému, jejím cílem je užít si s miminkem společný čas v klidu a harmonii. Pokud se vám takový nápad zamlouvá, poradíme vám, na co se při dětské masáži soustředit.

Miminkovská masáž představuje velmi intimní formu komunikace mezi rodičem a dítětem, protože i doteky představují způsob, jak lidé ventilují své emoce a vnitřní rozpoložení. Prostřednictvím jemných doteků dáte děťátku láskyplně najevo, že jste mu nablízku a chcete, aby se cítilo co nejlépe. Zároveň můžete sledovat, jak miminko na vaše doteky reaguje a co je pro něj příjemné. Tak kde začít?

1.     Masáž dlaní a rukou

Pokud váháte, jestli bude vaše miminko masáži nakloněno, začněte u dlaní. Kojenecký olej nejprve zahřejte ve svých rukách a poté s jeho pomocí jemnými krouživými pohyby masírujte ručičku směrem od středu ven. Jestliže se miminku masáž zalíbí, můžete pokračovat do té doby, než to jednoho z vás přestane bavit.

Setkala se masáž dlaní s úspěchem? Pak můžete postoupit k masáži celých paží. Masírujte je odshora směrem k prstíkům střídavě zleva a zprava. Pohyb dokončete až k dlaním a prstům.

2.     Relaxační masáž bříška

Při přebalování využijte příležitost k relaxační masáži bříška. Děťátko nechte zabalené v teple a pohodlí všude tam, kde se jej nebudete dotýkat rukama. Jednou rukou jemně kruhovitě masírujte bříško, použít můžete speciální olej, který je šetrný i k té nejcitlivější pokožce. Druhou ruku přiložte k boku dítěte – bude tak mít pocit bezpečí a pohodlí. Pokud je dítě klidné a masáž se mu líbí, nebojte se krouživé pohyby protáhnout až k hrudníku.

Pokud váš drobeček trpí kolikou, od zadržených větrů mu uleví kruhovitá masáž ve směru hodinových ručiček kolem pupíku. V závěru masáže můžete rukou sklouznout k levému stehnu, a tím ještě umocnit pozitivní účinek masáže.

3.     Masáž chodidel a nožiček

Že váš potomek ještě nechodí? To vůbec nevadí, masáž chodidel mu můžete dopřát i tak. Palcem jemně masírujte chodidla dítěte směrem od paty k prstíkům. Prsty v závěru jemně promněte, můžete i jednotlivě, tedy za předpokladu, že vaše ratolest není lechtivá. Zatímco část dětí doteky na chodidlech zbožňuje, jiné je příliš nevyhledávají.

Celé nohy pak masírujte tahy rukou střídavě zleva a zprava směrem odshora k prstíkům. Opět můžete použít příjemné krouživé pohyby.

Bez čeho se při masáži neobejdete?

Aby byla masáž co nejúčinnější, budete potřebovat masážní olej. Protože je kůže miminek až pětkrát tenčí než pokožka dospělého člověka, vyplatí se pro ty nejmenší vybírat co nejšetrnější a nejkvalitnější kosmetiku. Vyhledávejte proto pouze přípravky, které jsou určeny k péči o dětskou pokožku a které zároveň splňují nároky na vysokou kvalitu, která je zaručena patřičným certifikátem.

Dětská řada Weleda s výtažky s měsíčku lékařského splňuje ta nejpřísnější kosmetická kritéria, což potvrdili nejen odborníci, ale především spokojení rodiče, kteří se na měsíčkové produkty spoléhají už dlouhých 30 let.

Weleda používá měsíček v BIO kvalitě, pěstuje si ho ostatně ve vlastních zahradách v podmínkách kontrolovaného ekologického zemědělství. Květy měsíčku se sbírají ručně a po ránu, kdy má rostlina nejvyšší možný obsah cenných látek. Měsíčkové produkty, stejně jako všechny další výrobky Weleda, neobsahují minerální oleje získané z ropy a nejsou testované na zvířatech.