Nejsou vaše zuby v pořádku? Na vině může být i vážná nemoc

Kdo čelí vyššímu riziku vzniku zánětu dásní? Jsou to kupříkladu diabetici. Vysoká hladina cukru v krvi totiž usnadňuje množení škodlivých bakterií v ústech. Zánět dásní (gingivitida) pak vzniká nahromaděním těchto bakterií a zubního plaku na linii dásní. V ohrožení jsou nicméně nejen ti s cukrovkou, ale například i těhotné ženy nebo kuřáci.

Zánět dásní (odborně gingivitida) je nepříjemná infekce vyvolaná bakteriemi zubního plaku. Ten se projevuje zčervenáním a bolestivými otoky, protože do zanícených dásní pumpuje tělo obranné krvinky.

Zánět dásní se může vyvinout i v něco horšího

Pokud se gingivitida neřeší, může se vyvinout v mnohem závažnější periodontitidu, které se často říká parodontóza. Ta vzniká tehdy, když bakterie v zubním plaku způsobí infekci dásní. Dásně se odtáhnou od zubů a ty následně začnou vypadávat. To nezní moc dobře!

V ohrožení nejsou jen diabetici

Kromě lidí s cukrovkou jsou rizikovou skupinou i těhotné ženy kvůli probíhajícím hormonálním změnám v těle. Během těhotenství může také dojít k narušení přirozené rovnováhy mezi bakteriemi v ústech, a zánět dásní je náhle na světě. Kuřáci jsou pak příběhem sami o sobě. U nich se gingivitida rozvine až několikanásobně častěji „díky“ nikotinu, který zužuje cévy, což může vést k nižšímu prokrvení dásní.

Jak poznám, že trpím zánětem dásní?

Nejvíce nám napoví zarudlé, oteklé a krvácející dásně při čištění zubů. Dalším vodítkem je přetrvávající špatný dech i po důkladném vyčištění ústní dutiny. V neposlední řadě to jsou pak mezery vznikající mezi zuby. V těchto případech určitě není od cesty se poradit se svým zubním lékařem a problém řešit včas, než bude úplně pozdě. Tedy pokud nejste příznivci bezzubých úsměvů!

Jak můžu svým dásním pomoci?

Nejdůležitější je bezesporu dodržování pravidelné ústní hygieny. V ústní dutině se nachází různorodý mikrobiom bakterií včetně zdraví prospěšných i těch, které zdraví škodí. Onemocnění ústní dutiny, jako je kaz a parodontóza, mohou být způsobeny nerovnováhou v mikrobiomu. Této nerovnováhy se zbavíte používáním zubních past Zendium. Ty totiž podporují růst prospěšných bakterií, které přirozeně ochraňují prostředí ústní dutiny a bojují proti škodlivým bakteriím, jež způsobují problémy s dásněmi. Zuby čistěte dvakrát denně šetrným způsobem podél linie dásní. Profesionální ústní hygienu v ordinaci zubního lékaře nebo u dentální hygienistky je pak vhodné podstoupit každých 6 měsíců.