5 tipů na kouzelné podzimní výlety. Kam se vydáte vy?

Výlety do přírody nás osvobozují od starostí a nabíjejí pozitivní energií. Vycestovat za hranice hlavního města by tak mělo být příjemnou alternativou, jak trávit volný čas ať už s dětmi nebo s partou kamarádů. Ovšem na každý disponuje osobním vozem, a tak se výběr zajímavých destinací může dost zúžit. Otázka, kterou si mnozí z nás pokládají, tedy zní: „Kam zamířit na výlet, když nemáme auto?“

Cestování bez auta může být někdy složité. Ovšem turistické tratě se neustále rozšiřují a nadšeným turistům nabízejí lákavé destinace, kam se mohou pohodlně dostat. Doby nepřehledných jízdních řádů jsou naštěstí dávno pryč. S plánováním trasy nám spolehlivě poradí moderní aplikace Bileto, která umí naplánovat cestu z domova až do cílové destinace a na vybraných trasách nabízí možnost zakoupit jízdenku online. Jízdní řády Bileto, které jsou nyní zdarma ke stažení na Google Play i App Store, nám pomůžou najít ideální spojení, které v danou chvíli hledáme. Nám tedy stačí vybrat to správné místo na výlet.

1.          Budeč u Zákolan

Památné místo Budeč se nachází pouhých 17 km od centra Prahy nedaleko obce Zákolany. Na tomto místě si budete moci prohlédnout nejstarší dochovanou budovu v Čechách – a to 1100 let starou dodnes funkční rotundu Petra a Pavla, která pamatuje i česká knížata Václava a Boleslava. Stojí zde i zbytky hradiště Budeč, které bylo založené za dob prvních Přemyslovců. Pozůstatky hradeb se rozléhají na ploše o velikosti 22 hektarů a tak se řadí k největším středověkým hradištím v České republice.

2.          Tetín u Berouna

Tetín patří k nejstarším vesnicím u nás. A odkud se bere název Tetín? Počátky této vesnice jsou dle pověstí spojovány s Tetou – jednou z Krokových dcer. V roce 921 zde byla zavražděna kněžna sv. Ludmila, která tu trávila čas ve svém vdovském sídle. Tetín se nachází pouhé dva kilometry od Berouna a stává se tak lehce dostupným místem, které by měl každý Čech navštívit.

3.          Zámek Dobříš

Celoročně otevřený zámek Dobříš se nachází přibližně 40 km od Prahy. Pokud se na místo vydáte, určitě nezapomeňte navštívit stálou expozici zahrnující 11 nádherných pokojů a známý zrcadlový sál, který je využíván pro pořádání svateb. Za zmínku stojí také zámecká zahrada ve francouzském stylu. Zámek nabízí deset dvoulůžkových pokojů, v nichž se mohou návštěvníci ubytovat.

4.          Petrov u Prahy

Posázavská stezka je určena pro milovníky pěší turistiky. Tento pěší výlet vede romantickou krajinou podél dolního toku Sázavy a měří celých 68 km. A jak se na místo dostat? Z pražského Braníka pravidelně vyráží takzvaný Posázavský pacifik, který nás pohodlně dopraví do Kamenného Přívozu. A právě část mezi Pikovicemi a Kamenným Přívozem patří mezi nejoblíbenější části celé stezky. Je dlouhá 11 km a tak je vhodná i pro rodiny s dětmi. Trasa výletu vede chatařskou oblastí a nabízí několik nádherných vyhlídek.

5.          Koněpruské jeskyně

Patří mezi největší objevené jeskynní systémy v Čechách. Jejich stáří se odhaduje až na 400 miliónů let. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m. Návštěvníci zde mohou obdivovat krápníkovou výzdobu ve dvou zpřístupněných patrech. Nejstarší a zcela unikátní výzdobu jsou krápníkové útvary připomínající růžičkovou kapustu. U východu z jeskyní začíná povrchová naučná stezka s informačními tabulemi, na kterých zjistíte řadu zajímavých údajů o krajině, fauně i flóře chráněného území.