Jste připraveni na období pádů?

To, že horké letní dny máme úspěšně za sebou ocení především senioři, kteří ve vysokých teplotách často trpěli. Léto je obdobím, kdy tito lidé během dne omezují pohyb venku a zůstávají skrytí v chladu. Za několik týdnů je však čeká další nepříjemné období, které je upoutá doma. Blíží se zima a s ní i chlad a náledí. Faktory, které jsou jedním z nejčastějších důvodů pádů a dalších následných komplikací u lidí staršího věku.

Až zima zaútočí

Lidé pokročilého věku mají všeobecně nižší schopnost termoregulace, proto musí být v zimě opatrní. Důležité je, aby tělo mělo dostatek energie pro udržení tělesné teploty. Velmi ohrožení jsou proto lidé trpící podvýživou. Jejich organismus totiž nemá dostatek energie pro produkci tepla a jsou zimomřiví. Pro výrobu energie je nezbytné jídlo, proto řešením situace s podvyživeným seniorem je především kvalitní strava s vysokým obsahem bílkovin. Zařadit lze i nutriční drinky, které organizmu dodají veškeré potřebné vitamíny, minerální látky a hlavně zmíněné bílkoviny a energii. Více o nezastupitelné roli stravy v životě starších jedinců se dozvíte na stránkách www.vyzivasenioru.cz. Zima a mrazy sebou přináší i náledí, které rapidně zvyšuje riziko pádu. A na ty by si senioři měli dát veliký pozor.

Pády často spouští i psychické problémy

Průzkumy ukázaly, že 30 % seniorů starších 65 let minimálně jednou ročně v domácnosti upadne a toto číslo s věkem stále roste. Přitom pády mohou mít za následek nejen zlomeniny, hematomy a další komplikace nesoucí s sebou minimálně přechodnou ztrátu soběstačnosti, ale i psychické změny. V důsledku těch pak senioři z obav z dalšího pádu či zranění omezují svou fyzickou aktivitu nebo se uzavírají do sebe. Omezení pohybu, ať už se jedná o procházky, zahradničení nebo údržbu domácnosti, s sebou přináší ochabnutí svalstva a syndrom křehkosti, kterým je ohroženo téměř 60% seniorů.

Základní rozdělení pádů:

  1. Zhroucením – způsobeno náhlou ztrátou svalového napětí při chůzi
  2. Skácením – důvodem bývají těžké poruchy rovnováhy
  3. Zakopnutím
  4. „Zamrznutím“ – chodidlo zůstane „přimrznuto“ k podlaze a tělo pokračuje v pohybu
  5. Ostatní pády – jejich příčinou je často nepozornost

Životosprávou proti křehkosti

Syndrom stařecké křehkosti je v podstatě celkové snížení tělesné a duševní výkonnosti a obranyschopnosti. Křehcí senioři proto nejen že mají větší predispozice k nachlazení, pádům a dalším úrazům, i doba rekonvalescence je delší než u vitálních jedinců, ale především jsou tito jedinci méně odolní vůči stresovým podnětům. Křehkost, které se detailně věnují třeba stránky www.vyzivasenioru.cz, není nezvratný stav. Pokud člověk chce, lze jej zvrátit k lepšímu. Základem pro to je vyvážená, pestrá a pravidelná strava bohatá na bílkoviny a alespoň minimální fyzická aktivita. Není výjimkou, že senioři odmítají pokrmy a spokojí se s minimem, avšak právě to je chyba. Správná životospráva je základ. Pokud má senior problémy s příjmem potravy, lze do jídelníčku zařadit nutriční nápoje - vysokoenergetickou nutričně kompletní výživu speciálně vyvinutou pro pacienty se zvýšenou potřebou energie nebo nedostatečným příjmem potravy.  

Zdroj informací ve článku:

MALÝ, K., JUGANJACOVÁ, D. Pády v nemocničních zařízeních pro starší lidi. Lékařské listy. Praha: 2004, roč. 53, č. 8. 20 – 23 s. ISSN 0044-1996.