To, že horké letní dny máme úspěšně za sebou ocení především senioři, kteří ve vysokých teplotách často trpěli. Léto je obdobím, kdy tito lidé během dne omezují pohyb venku a zůstávají skrytí v chladu. Za několik týdnů je však čeká další nepříjemné období, které je upoutá doma. Blíží se zima a s ní i chlad a náledí. Faktory, které jsou jedním z nejčastějších důvodů pádů a dalších následných komplikací u lidí staršího věku.
Lidé pokročilého věku mají všeobecně nižší schopnost termoregulace, proto musí být v zimě opatrní. Důležité je, aby tělo mělo dostatek energie pro udržení tělesné teploty. Velmi ohrožení jsou proto lidé trpící podvýživou. Jejich organismus totiž nemá dostatek energie pro produkci tepla a jsou zimomřiví. Pro výrobu energie je nezbytné jídlo, proto řešením situace s podvyživeným seniorem je především kvalitní strava s vysokým obsahem bílkovin. Zařadit lze i nutriční drinky, které organizmu dodají veškeré potřebné vitamíny, minerální látky a hlavně zmíněné bílkoviny a energii. Více o nezastupitelné roli stravy v životě starších jedinců se dozvíte na stránkách www.vyzivasenioru.cz. Zima a mrazy sebou přináší i náledí, které rapidně zvyšuje riziko pádu. A na ty by si senioři měli dát veliký pozor.
Průzkumy ukázaly, že 30 % seniorů starších 65 let minimálně jednou ročně v domácnosti upadne a toto číslo s věkem stále roste. Přitom pády mohou mít za následek nejen zlomeniny, hematomy a další komplikace nesoucí s sebou minimálně přechodnou ztrátu soběstačnosti, ale i psychické změny. V důsledku těch pak senioři z obav z dalšího pádu či zranění omezují svou fyzickou aktivitu nebo se uzavírají do sebe. Omezení pohybu, ať už se jedná o procházky, zahradničení nebo údržbu domácnosti, s sebou přináší ochabnutí svalstva a syndrom křehkosti, kterým je ohroženo téměř 60% seniorů.
Základní rozdělení pádů:
Syndrom stařecké křehkosti je v podstatě celkové snížení tělesné a duševní výkonnosti a obranyschopnosti. Křehcí senioři proto nejen že mají větší predispozice k nachlazení, pádům a dalším úrazům, i doba rekonvalescence je delší než u vitálních jedinců, ale především jsou tito jedinci méně odolní vůči stresovým podnětům. Křehkost, které se detailně věnují třeba stránky www.vyzivasenioru.cz, není nezvratný stav. Pokud člověk chce, lze jej zvrátit k lepšímu. Základem pro to je vyvážená, pestrá a pravidelná strava bohatá na bílkoviny a alespoň minimální fyzická aktivita. Není výjimkou, že senioři odmítají pokrmy a spokojí se s minimem, avšak právě to je chyba. Správná životospráva je základ. Pokud má senior problémy s příjmem potravy, lze do jídelníčku zařadit nutriční nápoje - vysokoenergetickou nutričně kompletní výživu speciálně vyvinutou pro pacienty se zvýšenou potřebou energie nebo nedostatečným příjmem potravy.
Zdroj informací ve článku:
MALÝ, K., JUGANJACOVÁ, D. Pády v nemocničních zařízeních pro starší lidi. Lékařské listy. Praha: 2004, roč. 53, č. 8. 20 – 23 s. ISSN 0044-1996.