Jste nervák? Známe 10 povolání, kterým se raději obloukem vyhněte

Máte z práce hlavu jako pátrací balon, přesčasy počítáte po dnech, o pracovních povinnostech se vám i zdá, a když slyšíte slovou „deadline“, vyplašeně sebou trhnete? Pokud jste třikrát pokývali hlavou, máte asi problém – práce vám trochu přerostla přes hlavu a dohnal vás stres. Ten negativně ovlivňuje jednak váš organismus a psychické rozpoložení, ale také soukromý život. Ale nebojte, nejste v tom sami. Prozradíme vám, jaká jsou podle Američanů ta nejstresuplnější povolání.

Každoroční žebříček 10 nejvíce stresujících zaměstnání v USA vyhlašuje kariérní portál CareerCast. Ten při výběru zohledňuje hned několik kritérií daných povolání, jako jsou například nutnost za prací cestovat, fyzická náročnost, množství deadlinů, ale také potenciální nebezpečí, které z výkonu práce vyplývá. Zjistěte, jaké pracovní pozice se do první desítky probojovaly za rok 2018 A vešla se do ní ta vaše?

1.     Voják z povolání

Tady asi není nad čím se zamýšlet. Profesionální vojáci – a zvláště ti, kteří působí na místech, kde zuří nějaký ozbrojený konflikt – každý den riskují svůj život. Je proto jasné, že musejí disponovat nejen mimořádnou fyzickou, ale hlavně psychickou odolností.

2.     Požárník

Hasiči, podobně jako vojáci, nasazují svůj život, aby pomohli ostatním. Na jejich úsudku, rychlém rozhodování a odvaze závisí osudy lidí i jejich majetku. Proto není pochyb o tom, že i oni potřebují nejen odolnou tělesnou konstrukci, ale také pořádně pevné nervy.

3.     Pilot

Mnoha lidem se sevře žaludek při pouhém pomyšlení na letadlo. A co teprve, když by měli sedět v kokpitu a celý letoun řídit? Pilotem se zkrátka nemůže stát zdaleka každý, protože zodpovědnost, kterou na sebe daný jedinec ve vzduchu přebírá, je prostě obrovská.

4.     Policista

Pomáhat a chránit, takový je hlavní úkol policistů. I strážci zákona, kteří se dostávají do nejrůznějších nebezpečných situací, jsou v práci vystaveni značnému tlaku. Policisté musí být na jednu stranu drsní, ale zároveň spravedliví i diplomatičtí. A to není vždy úplně jednoduché.

5.     Event manažer

Možná si říkáte, že oproti předchozím povoláním je práce, která spočívá v organizování nejrůznějších akcí, procházkou růžovým sadem. Ve skutečnosti jde o zaměstnání, které vyžaduje umění jednat s lidmi, perfektní time management a lásku k deadlinům, které „evenťákům“ neustále šlapou na paty.

6.     Novinář

Novináři, a zejména pak ti z tištěných deníků, zažívají kvůli konkurenci internetových médií těžké časy. Prodeje tisku dlouhodobě klesají, ale uzávěrka je stále stejně nemilosrdná. Novináři také musí v době tzv. fake news pracovat mimořádně pečlivě, aby do světa nevypustili nepřesné informace nebo rovnou poplašnou zprávu. 

7.     Moderátor

Že moderátora může dělat každý, kdo vypadá trochu k světu a nemá vadu řeči? To může tvrdit jedině ten, kdo před kamerou nikdy nestál. Ve světle televizních reflektorů se totiž i drsňákům rozklepou kolena. Úspěšný moderátor musí být pohotový, sečtělý a v rámci možností objektivní, aby nebylo poznat, jaký je jeho osobní názor.

8.     PR Executive

Public Relations neboli PR je obor, která se věnuje utváření pozitivního veřejného a mediálního obrazu konkrétní osoby, instituce nebo firmy. A PR Executive je ten, kdo svou mravenčí prací k budování tohoto obrazu přispívá. A pokud má „štěstí“ na opravdu náročného klienta, musí být k dispozici v režimu 24/7, tedy prakticky neustále, což může být velmi vysilující.

9.     Senior Corporate Executive

Toto sousloví vzletně označuje osobu, které se ve firemní hierarchii velké společnosti podařilo vystoupat pořádně vysoko. To znamená příjemný plat a impozantní profesní životopis, ale také velikou zodpovědnost, podřízené, kteří vždy nefungují tak, jak by měli, spoustu dříny a práce přesčas. Zkrátka nic pro křehotinky.

10. Taxikář

Taxikáři v Česku nemají zrovna nejlepší pověst, a i proto by se v českém prostředí do první desítky pravděpodobně neprobojovali. Pravdou ale je, že denně komunikují s mnoha lidmi, a tak vždy musí diplomaticky najít cestu, jak s nimi co nejlépe vyjít. Práce taxikáře také vyžaduje skvělé řidičské schopnosti a orientační smysl.

Chcete si potenciálního zaměstnavatele předem proklepnout? Víme, jak na to

Máte pocit, že vám vaše současná práce přerůstá přes hlavu? Nebo vám naopak chybí adrenalin, a tak byste uvítali dynamičtější zaměstnání? Na běžných pracovních serverech sice během chvíle najdete hromadu pozic, o společnosti samotné se toho příliš nedozvíte. A pak se může stát, že vyrazíte na pohovor, vše se zdá dokonalé, ale realita je ve skutečnosti tak růžová není.

Pokud chcete do firmy nahlédnout ještě před pohovorem, vyzkoušejte třeba vyhledávací program Drafter. Ten vám totiž společnosti představí i zevnitř. Vy si tak jednoduše rovnou vyberete tu, která odpovídá vašim kritériím. Ať už chcete pružnou pracovní dobu, velkou kantýnu nebo kancelář se spoustou světla. Stačí vyplnit krátký profil a poté si můžete vybrat pracovní nabídku ušitou na míru a sami se rozhodnout, kam se na pohovor dostavíte.