Jaké pracovní pozice jsou nejlépe placené a čí výplata strmě roste

Neustále slyšíme, jak roste průměrná mzda, a trh hlásí nedostatek kvalitních zaměstnanců. Jak je na tom ale vaše pozice? Jste adekvátně ohodnoceni, nebo je na čase si říci o více peněz? Přinášíme žebříček nejhůře a nejlépe placených zaměstnání u nás.

Průměrná mzda přesáhla 30 tisíc. Je to ale realita?

Průměrná měsíční mzda sice stoupla na 30 265 korun, ale málokdo v naší zemi na tuto částku dosáhne. Ačkoli se průměrná mzda zvýšila ve všech odvětvích, stále jsou mezi některými profesemi dost velké rozdíly.

V nejhůře placených zaměstnáních vede stále pohostinství

Hluboko pod průměrem jsou stále zaměstnanci v pohostinství, číšníci, servírky nebo pomocné síly v kuchyni. I když si meziročně také přilepšili, stále domů odcházejí s nejnižší mzdou. Nezapomínejme ale, že to je pro toto povolání typické. V reálu je jejich výdělek díky spropitnému, které není nikde vykázáno, často mnohokrát vyšší. Pokud tedy chcete dosáhnout alespoň na průměrnou měsíční mzdu, vybírejte povolání jinde. Podobně jako v pohostinství jsou na tom i pracovníci bezpečnostních agentur, zahradníci a uklízeči veřejných prostranství.

Jaké pozice jsou nyní TOP

Už po mnoho let vede bezkonkurenčně řídící letového provozu. Jeho plat se pohybuje v základu kolem 200 tisíc korun. Pokud vám to zní jako pohodové zaměstnání, jste na omylu. Než vás na tuto pozici přijmou, musíte kromě základních předpokladů (věk, výborná znalost angličtiny, SŠ vzdělání) absolvovat náročný několikaměsíční kurz fyzické a psychické odolnosti, ve kterém uspěje jen pár jedinců. Hned v závěsu za nimi jsou lékaři nebo ředitelé větších společností. Kdo si výrazně polepšil, jsou účetní a finanční kontroloři. Firmám se daří, roste objem jejich zakázek a k tomu samozřejmě potřebujete také dostatek schopných finančních specialistů. Dalším z progresivních povolání je nám všem dobře známý „ajťák“. 21. století si prostě žádá programátory a vývojáře. Ti mohou díky vysoké poptávce dosáhnout na skvělé podmínky. V IT je už nyní nejvyšší průměr mezd ze všech sledovaných oborů.

Rozhodli jste se změnit zaměstnání? Kde hledat ty nejlepší nabídky

Pokud máte pocit, že nejste ve své současné práci správně oceněni, je na čase se porozhlédnout jinde. Kde hledat? Běžné pracovní servery vám sice během chvíle vychrlí velké množství pozic, o společnosti samotné se ale něco dozvíte málokde. Pokud chcete do firmy nahlédnout ještě dříve, než přijdete na pohovor, vyzkoušejte třeba vyhledávající program Drafter. Ten vám kromě pestré nabídky pracovních pozic představí i společnost zevnitř. Vy si tak jednoduše rovnou vyberete tu, která odpovídá vašim kritériím. Ať je to pružná pracovní doba, nebo velká kantýna. Stačí vyplnit krátký profil a pak již sami řídíte svůj čas a kariéru. Sami si vybíráte z přijatých pracovních nabídek a rozhodujte se, kdy a kam se dostavíte na pohovor, a nemusíte už denně kontrolovat stovky inzerátů na serverech s pracovními nabídkami.