Vaše auto vás může připojit na internet, když se dostanete do potíží

Co kdyby vám vaše auto dokázalo říct, třeba že ho někdo odtahuje? Nebo naboural? Nebo krade? Nebo pomohlo, když se dostanete do potíží? Nebo vám pomohlo najít volné parkování? Nebo vyrobilo wi-fi síť pro všechny pasažéry? Tohle všechno (a hromadu dalšího) teď můžete naučit jakékoliv auto, vyrobené po roce 2001. Stačí vám k tomu chytrý telefon a modul Chytré auto od T-Mobilu.

Co zvládne Chytré auto

Na začátek připomeňme, co vlastně Chytré auto umí. Služba, kterou T-Mobile spustil loni na podzim, vám umožní mít své auto pod kontrolou prostřednictvím modulu, zapojeného do tzv. OBD portu, která mají všechny vozy mladší 16 let. Díky aplikaci, spárované s modulem tak můžete například neustále vědět, kde váš vůz právě je – v pohybu, i na přeplněném parkovišti, kde ho tím pádem najdete mnohem snáz.

Aplikace také registruje otřesy. Dozvíte se tedy, když vám auto odtahují nebo že do něj někdo narazil. A dokonce vás upozorní, pokud se zařízení odpojí od auta – třeba když se ho zloděj pokusí nastartovat přes OBD port. Možností je ale mnohem víc.

SOS!

Chytré auto vám může pomoci, i když se dostanete do potíží. Jediným tlačítkem SOS v aplikaci rozešlete SMS s vašimi GPS souřadnicemi a zprávou, že potřebujete pomoc, až na 5 kontaktů, které si předem vyberete.

Internet pořád s sebou

Další novinkou Chytrého auta je možnost udělat si ve voze wi-fi síť. Nový modul má v sobě datovou SIM kartu s připojením na bleskovou LTE síť, která ve voze vytvoří klasické bezdrátové připojení, na kterou se dá „zavěsit“ pět různých zařízení. Celá posádka tak může v autě surfovat na internetu, což se určitě hodí nejen pro navigaci v chytrých telefonech řidičů. Wi-fi síť je užitečná věc i pro rodiny s dětmi, hlavně na delší tratě – mladším potomkům se dají na tabletu streamovat pohádky, těm starším udělá radost možnost neustálého připojení na sociální sítě, přehrávání hudby nebo Youtube. Wi-fi se samozřejmě může hodit i pro řešení business e-mailů, pracovní telekonferenci… zkrátka jako klasické připojení. A potěší i fakt, že data v autě můžete používat po celé EU bez jakýchkoliv poplatků navíc. Vybrat si můžete ze dvou měsíčních paušálů s objemem dat 5 a 20 GB už od 249 Kč měsíčně.

A co dál?

Chytré auto funguje na tzv. „otevřené platformě“, což znamená, že pro něj může vytvořit vlastní aplikaci úplně každý. Už teď je v plánu celá řada dalších rozšíření a vylepšení služby.

Prozkoumejte, co všechno Chytré auto umí, na www.t-mobile.cz/chytreauto.