Proč je QLED lepší než OLED aneb skvělý obraz bez vypálených pixelů

Samsung díky technologii QLED vytvořil zcela novou kategorii televizorů a společně s tím i prémiový produkt, který svým majitelům nabízí nejvyšší možnou kvalitu obrazu na skutečně dlouhou dobu.

Při výběru nového televizoru je dobré zaměřit se především na technologii, díky které obraz funguje tak, jak se očekává. Jasné barvy a dlouhá životnost pixelů jsou v dnešní době standardem, ze kterého není potřeba nijak slevovat. Na trhu jsou k dispozici dvě technologie – QLED a OLED, které se snaží o totéž, rozdíly jsou ale velké. 

QLED vs. OLED

Jedním z hlavních rozdílů mezi QLED a OLED technologiemi je stálost materiálu zobrazovacího panelu. U OLED panelu se diody skládají z organických sloučenin, které se při zobrazení statického obrazu (loga TV stanic, titulky ve zpravodajství, skóre během sportovních přenosů, menu v PC hrách aj.) extrémně přetěžují a rychle ztrácejí své fyzikální vlastnosti, tedy i barvy. Ztráta barevného pigmentu se na televizoru projeví jako vypálené pixely. Znamená to, že i na vypnutém televizoru nebo na jiném programu je stále zřetelný obrys původního objektu. Dle nezávislého testování (např. Rtings.com) se objevují znaky vypálených pixelů již po 2 týdnech užívání. Oproti tomu QLED panel je složený z anorganických krystalů kovových materiálů, které svou stálostí zaručují nejen dlouhou životnost, ale zejména přesné určení barev. Jinými slovy, u QLED technologie k vypalování pixelů za žádných okolností nedochází.

Quantum Dot – všechny barvy barevného spektra

Přesné určení barev u QLED televizorů má na starosti technologie Quantum Dot. Ta zajistí zobrazení 100% objemu barev, tzn. všechny barvy viditelného spektra při všech úrovních jasu obrazovky. Při zvýšení jasu tak nedochází ke ztrátám barev ani k jejich přepálení. Oproti tomu u OLED panelů se při vyšším jasu barvy stávají nepřesnými a téměř se rozplynou. Společnost Samsung jako první získala na svou schopnost reprodukce 100% objemu barev certifikaci VDE. Toto ověření je známkou schopnosti QLED televizoru poskytnout divákům trvale vysokou kvalitu obrazu.

Design pro náročné

V dnešní době jsou na televizor kladeny nároky nejen co se týče funkčnosti, ale zejména také designu. Ať už mají zapadnout do každého interiéru, nebo se stát solitérem, televizory Samsung z řady QLED byly navrženy s jedinečným 360 stupňovým designem a čistými elegantními liniemi těla. Aby vizuální dojem nerušila přídavná audio/vizuální zařízení okolo televizoru, jsou všechna zapojena do One Connect Boxu. Ten lze umístit mimo bezprostřední blízkost televizoru, se kterým je spojený jediným optickým neviditelným kabelem. Ideálně je vyřešeno i uchycení na zeď systémem No Gap Wall-Mount, kdy televizor doléhá těsně na stěnu bez zbytečných mezer. Stylové stojany Tower a Studio pro QLED pak estetický dojem dotáhnou k dokonalosti.

Smart TV

Televizor dávno není jen pouhým prostředkem pro filmové zážitky. V současnosti je využívaný k mnoha dalším účelům a to pomocí funkcí, které jsou dnes už skutečně Smart. Obrazovka se stala branou domácí zábavy, ať už pro vášnivé vyznavače her a chytrých aplikací, anebo pro diváky, kteří se nechtějí spokojit s nabídkou mainstreamových TV stanic. To vše díky funkci HbbTV, IPTV. Myšlenku pohodlného ovládání televizorů QLED pak ztělesňuje chytrý ovladač One Remote. Tím lze ovládat nejen televizní vysílání a aplikace, ale i všechna ostatní audio/vizuální zařízení připojená do One Connect Boxu (např. BluRay přehrávač, herní konzoli, externí disk apod.). Jako dálkové ovládání lze využít i mobilní telefon díky aplikaci Smart View. Pro Samsung platí, že vše chytré je zároveň i intuitivní a přesně takové je i rozhraní Smart Hub, které slouží jako rozcestník bezprostředně po zapnutí televizoru.

Prémiový servis

Samsung navíc majitelům televizorů QLED nabízí prémiovou péči v podobě služby Moje QLED TV. Ta obsahuje zcela zdarma dovoz televizoru po zakoupení a odbornou instalaci, prvotřídní servis i online asistenční službu Live Assistant.