Znáte nejčastější mýty o praní a sušení prádla?

Ti z nás, kteří si pořídili pomocníka v podobě sušičky, by se komfortu, který přináší, už jen velmi neradi vzdávali. Přitom sušička je na rozdíl od pračky tak trochu nedoceněný spotřebič a v českých domácnostech se zatím nezabydlela tak jako ostatní spotřebiče. Podíl na tom mohou mít také různé nepravdivé a zkreslené informace, které se mezi lidmi často šíří. Co mezi ně například patří?

1. Zmačkané prádlo

Tohle je pravděpodobně nejrozšířenější mýtus na téma sušiček. Přitom vzduch v sušičce proudí tak, aby prádlo usušilo a zároveň krásně načechralo, pomačkání opravdu nehrozí. Pokud oblečení po sušení ihned vyndáme a nenecháme ho ve spotřebiči ležet půl dne, nemusíme se velkého množství záhybů obávat.

2. Žmolky

Další omyl. Není pravda, že by sušička vytvářela zvýšené množství žmolků. Textilie se prostě postupně opotřebovávají nošením i praním. Na tvorbu žmolků má vliv spíše nošení samotné, časté praní způsobuje hlavně blednutí barev a ztrátu tvaru textilií.


TIP: vítězka dtestu 9/2017 – sušička Bosch WTW87467CS


3. Sušička způsobuje vlhko

Vlhkost se z textilních materiálů logicky odpařovat musí a to má i vliv na kvalitu vzduchu v bytě. Když prádlo sušíme na věšáku, je odpařování intenzivnější než v případě sušičky. Ta je totiž schopná vlhkost částečně odčerpat. Řešení je jednoduché – často větrat a po každém sušení v sušičce do místnosti pustit čerstvý vzduch.

4. Sušička dráždí alergiky

Lež! Sušička v žádném případě nezpůsobuje alergie. Naopak, dokáže zachytit nejen chlupy domácích mazlíčků, ale i vlasy a prach. Nečistoty, které i po praní na prádle do jisté míry zůstávají, sušička pohltí.

5. Vysoká spotřeba energie

Pokud se kondenzátor sušičky pravidelně nečistí, zanáší se, snižuje se účinnost sušení a skutečně narůstá spotřeba. Ale nejmodernější sušičky mají zabudovaný samočisticí kondenzátor, který se během každého procesu sušení automaticky několikrát propláchne. Díky tomu si sušička udrží po celou dobu životnosti nízkou spotřebu energie i vysoký výkon.