Akce Díky, trenére mi změnila život! Říká první vítěz.

Hotovo, vybráno! Užší výběr Top 16 vybraných trenérek a trenérů je odtajněn. Kandidáti na titul Trenér mládeže 2018 pocházejí ze všech možných koutů České republiky. Zastoupeny jsou ty nejpopulárnější, ale také méně známé sporty. Dostal se do ní váš oblíbenec z okolí? Již 4. ročník sportovně-společenské akce Díky, trenére je v plném proudu. Celé široká společnost poděkovala více než 800 trenérům mládeže za jejich obětavou práci a zároveň je nominovala na titul Trenér mládeže 2018, kde jde navíc o finanční příspěvky na zahraniční stáže nebo příspěvky pro sportovní kluby. Michal Eisenkolb je historicky prvním vítězem soutěže trenérů mládeže s názvem Díky, trenére!. K trénování se dostal jako otec dvou mladých florbalistů. Ten starší mu teď s vedením mladších žáků pražské Sparty pomáhá. Rozhovor najdete níže.

Po všech kolech hodnocení a velmi těžkém rozhodování je vybráno 16 zástupců trenérů mládeže, kteří mají šanci si to rozdat o titul Trenér mládeže 2018. Postup jednotlivých trenérů do dalších bojů samozřejmě nestojí jen na jejich zaslaných materiálech. Trenéři byli postupně ověřováni u jednotlivých sportovních svazů, případně u sportovních klubů, kolegů a známých. „Všichni letošní postupující trenéři, i ti kteří již byli v Top 32, jsou těmi správnými reprezentanty trenérů dětí a mládeže. Jejich práce je nedocenitelná, tímto projektem se snažíme na ni upozornit. Věříme, že pokud trenéři uvidí práci, zkušenosti, radosti i starosti svých kolegů z jiných sportů, může je to navzájem inspirovat a motivovat k další práci,“ říká za celý tým DT Petr Rydl, hlavní organizátor akce.

Na postupující trenéry a trenérky se přijede podívat štáb Díky, trenére. Nahraje si jejich trénink a udělá přátelský rozhovor s trenérem. Z natočených materiálů budou připraveny medailonky každého trenéra, které budou vycházet v průběhu léta. Začátkem září bude vybrána porotou finálová 8 nejlepších, která se 6. října potká v Praze v boji o titul na Dnu trenérů mládeže. To bude jako v předchozích ročnících především oslava dětského trénování. Hrát se bude o ceny za nejméně 140 tisíc korun.

A kdo o takové ceny bude usilovat? Například trenérka lukostřelby z Prahy. Pozornost bude poutat také trenérka krasobruslení z Milevska, trenér cyklistů či capoiery z Pardubic. „V tom je síla tohoto projektu, nejde nám o masovost jednotlivého sportu, ale hlavně o příběh a záslužnou činnost jednotlivých trenérů,“ upozorňuje Rydl.

Seznam postupujících TOP 16 Díky, trenére najdete na odkaze zde!

A jak hodnotí akci první vítěz - Michal Eisenkolb? 

Co se změnilo za dva roky od tvého vítězství v soutěži Díky, trenére?

Cítím větší podporu ze svého okolí, od rodičů, ale i od zástupců Českého florbalu. Myslím si, že směr, který zastávám se teď hodně podporuje. A je to možná i díky tomu, že jsem se v Díky, trenére umístil.

 

V čem vítězství pomohlo tobě osobně?

Začal jsem se víc zajímat o psychologii sportu a dětskou psychiku.

 

Jak by měl trenér na děti působit?

Já celou svoji filosofii rozvíjím na seminářích, které jsem začal pořádat pod hlavičkou Českého florbalu. Snažím se trenérům ukázat, jak je možné pracovat s dětmi jinak než s dospělými. Trénink dětí by měl být do 13 let založený na hrách a na zábavě. Výsledky by se měly začít řešit až později. Hodně zdůrazňuji také pozitivní zpětnou vazbu. Já dětem vůbec neříkám, co dělají špatně. Pouze je upozorňuji na věci, které dělají dobře a ty si pak mají zafixovat.

 

Pomohlo ti k vlastním trenérským seminářům i Díky, trenére?

Určitě ano, protože díky tomu, že jsem zvítězil v téhle anketě, si mě pozvali metodici Českého florbalu a začali jsme spolupracovat. Kromě seminářů děláme také Tour de Club. Objíždíme malé kluby po republice a ukazujeme jim, jak by mohl vypadat trénink dětí. Povídáme si s trenéry a rodiči o přístupu k dětem.

 

Jací jsou trenéři mládeže, kteří chodí na tvé semináře?

Na semináře chodí lidé různého věku. Ve většině případů jsem se setkal s tím, že se trenéři zajímají o to, co se jim snažím říct. Velmi často se diskutuje. Chtějí, abych ty semináře opakoval. Chtějí se dozvědět více o psychologii a dětské psychice

 

Máš nějakou radu, kterou bys dal začínajícím trenérům?

Aby zůstali takoví, jací jsou a přemýšleli o tom, že když chtějí trénovat děti, nemůžou je vést jako dospělé. Je to úplně diametrálně odlišný svět.

 

A jak uspět v Díky, trenére?

Základem úspěchu je, že tě musí dítě nebo rodič nominovat, musí za tebou stát. A když se budeš k těm dětem chovat dobře a budou tě mít rády, tak se dostaneš do nominace. Pak už je to jen na tobě. Přijedou lidi z Díky, trenére, podívají se na tvoje tréninky. To už ovlivníš jenom ty. Ale ten základ je v tom, že musíš mít za sebou partu dětí, které tě mají rády a kterým stojí za to napsat ten mail a nominovat tě.