„Ten pocit být s kluky na hřišti je neskutečný,“ říká trenér mládeže 2017

Hotovo, vybráno! Užší výběr Top 16 vybraných trenérek a trenérů je odtajněn. Kandidáti na titul Trenér mládeže 2018 pocházejí ze všech možných koutů České republiky. Zastoupeny jsou ty nejpopulárnější, ale také méně známé sporty. Dostal se do ní váš oblíbenec z okolí? Již 4. ročník sportovně-společenské akce Díky, trenére je v plném proudu. Celé široká společnost poděkovala více než 800 trenérům mládeže za jejich obětavou práci a zároveň je nominovala na titul Trenér mládeže 2018, kde jde navíc o finanční příspěvky na zahraniční stáže nebo příspěvky pro sportovní kluby. Trenér mladých fotbalistů Baníku Ostrava Zdeněk Grygar na podzim zvítězil v zatím posledním ročníku soutěže Díky, trenére. V klubu mu nabízeli pozici garanta trenérů mládeže. On se ale nechtěl vzdát trénování. „Ten pocit být s kluky na hřišti je neskutečný,“ říká. Rozhovor najdete níže.

Po všech kolech hodnocení a velmi těžkém rozhodování je vybráno 16 zástupců trenérů mládeže, kteří mají šanci si to rozdat o titul Trenér mládeže 2018. Postup jednotlivých trenérů do dalších bojů samozřejmě nestojí jen na jejich zaslaných materiálech. Trenéři byli postupně ověřováni u jednotlivých sportovních svazů, případně u sportovních klubů, kolegů a známých. „Všichni letošní postupující trenéři, i ti kteří již byli v Top 32, jsou těmi správnými reprezentanty trenérů dětí a mládeže. Jejich práce je nedocenitelná, tímto projektem se snažíme na ni upozornit. Věříme, že pokud trenéři uvidí práci, zkušenosti, radosti i starosti svých kolegů z jiných sportů, může je to navzájem inspirovat a motivovat k další práci,“ říká za celý tým DT Petr Rydl, hlavní organizátor akce.

Na postupující trenéry a trenérky se přijede podívat štáb Díky, trenére. Nahraje si jejich trénink a udělá přátelský rozhovor s trenérem. Z natočených materiálů budou připraveny medailonky každého trenéra, které budou vycházet v průběhu léta. Začátkem září bude vybrána porotou finálová 8 nejlepších, která se 6. října potká v Praze v boji o titul na Dnu trenérů mládeže. To bude jako v předchozích ročnících především oslava dětského trénování. Hrát se bude o ceny za nejméně 140 tisíc korun.

A kdo o takové ceny bude usilovat? Například trenérka lukostřelby z Prahy. Pozornost bude poutat také trenérka krasobruslení z Milevska, trenér cyklistů či capoiery z Pardubic. „V tom je síla tohoto projektu, nejde nám o masovost jednotlivého sportu, ale hlavně o příběh a záslužnou činnost jednotlivých trenérů,“ upozorňuje Rydl.

Seznam postupujících TOP 16 Díky, trenére najdete na odkaze zde!

A jak hodnotí akci poslední vítěz - Zdeněk Grygar? 

Jak vzpomínáte na vaše vítězství v Díky, trenére?

Vzpomínám na to krásně, příjemně. Moc si toho ocenění vážím. Motivuje mě to, ať na sobě neustále pracuji a zdokonaluji se. A z toho potom můžou těžit i děti.

Změnilo se něco ve vašem životě po vítězství v Díky, trenére?

Přišla spousta gratulací. Okolí kolem mě mi to přálo. V klubu, kde pracuji to taky ocenili. Setkal jsem se osobně s panem majitelem, který mi poděkoval za to, jak svoji práci odvádím. Řekl mi, že je rád, že jsem součástí Baníku Ostrava. Chystám se na čtyřdenní stáž do Bayernu Mnichov, kterou jsem za vítězství získal. Jsem rád, že budu moci čerpat zkušenosti v takovém velkém klubu.

Získal jste díky vítězství v Díky, trenére větší důvěru ve svém okolí?

Trenéři z partnerských klubů, které máme tady na Moravě, ale i z jiných týmů, jsou rádi, když za nimi přijedu a ukážu jim nějaký trénink. Samozřejmě to i prezentují. Že je u nich trenér z Baníku, který získal tohle ocenění. Váží si toho, že se bavím s jejich hráči, s rodiči i s trenéry. Jsou rádi, že je podpořím.

Jaká je v současné době situace trenérů mládeže? Zlepšuje se v poslední době?

Lepší se to, ale ne tak rychle, jak bych chtěl. Je spousta trenérů, kteří se chtějí vzdělávat a vzdělávají se. Ale když je pak potkáte někde na turnaji nebo na zápase, tak v jejich trénování nevidíte to, o čem jsme se bavili. Bohužel tam vidíte ambice, ego a touhu po vítězství. Vidíte směrem k hráčům více kritiky než pochval. Zlepšuje se to, ale vždycky to může být lepší.

Jak se dá v Díky, trenére uspět?

Začátek všeho je, že si vás někdo všimne. Důležité jsou i odpovědi na otázky v dotazníku, jestli se člověk má chuť rozepsat nebo odpoví stroze. Je potřeba napsat tam i nepříjemné věci, když to tak člověk cítí, nebát se být upřímný. A když už se dostane do toho finále, tak hlavně zůstat sám sebou, na nic si nehrát, nepřenést nervozitu na děti. To si myslím, že se mi povedlo. A hlavně si to užít, pokud tam máte podporu skvělých dětí a rodičů těch dětí, tak ať už to dopadne jakkoliv, tak jste ve finále a je to krásný.