Ford Tourneo Custom: chytrý rádce i ostražitý partner

Nový Ford Tourneo Custom upozorní řidiče na bezpečnostní přestávku, rozumí mluvenému slovu a dokáže vidět i za roh. Zkrátka ideální partner na každodenní cesty i dlouhé výlety.

Taky si někdy říkáte při couvání z parkovací řady při kolmém stání, že by to chtělo další pár očí? S novým Fordem Tourneo Custom už pomocníka nepotřebujete – vůz totiž vidí „za roh“. Slouží mu k tomu čidla systému BLIS. Skenuje prostor i vlevo a vpravo za autem, a tak se vám už nestane, abyste vycouvali přímo před jedoucí vůz. Pokud systém zaznamená blížící se vůz, vizuálně i zvukově vás na to upozorní.

Sleduje okolí

Bezpečnostní společník pochopitelně funguje v dostatečné míře i při běžné jízdě – při přejíždění z pruhu do pruhu vám dá například vědět, že se v mrtvém úhlu zpětného zrcátka skrývá další vozidlo.

A speciální výbava Pre-Collission Assist dokonce upozorní na potenciální kolizi. Přední kamera totiž v jakémkoli okamžiku sleduje dění před autem a reaguje na vpředu se vyskytující auta i chodce. Pokud řidič nereaguje, systém jej důrazně upozorní, a dokonce umí sám nouzově brzdit.

To se hodí, pokud byste se nechali ukolébat pohodlím komfortního podvozku. Naštěstí vás inteligentní motorizovaný společník nenechá usnout – sleduje totiž bdělost řidiče, a pokud zaznamená snížení jeho pozornosti, vyzve k zastávce na odpočinek.

Nálož asistentů

Každodenní pohyb v provozu není peříčko, proto Ford vybavil nové Tourneo Custom bohatou zásobou bezpečnostních pomocníků. Základním stavebním kamenem je elektronický stabilizační systém podvozku ESP. Ten sleduje chování vozidla, a jakmile zaznamená jeho nepřirozené vychýlení ze směru, ve zlomku vteřiny zasáhne. Hodí se pak i standardně dodávaný brzdový asistent, který posílí výkon v soustavě zrovna v okamžiku, kdy to nejvíc potřebujete. Ve svahu se zase nemusíte stresovat s rozjezdy, pomocník je dodávaný v základní výbavě a přibrzdí vám kola před nechtěným couvnutím z kopce.

Jestliže vybavíte svůj vůz závěsným zařízením, systém ESP zaznamená jakékoli rozhoupání vozíku, zasáhne citlivě do točivého momentu motoru a sníží rychlost pod kritickou hodnotu.