Přichází doba refinancování. Ušetřit můžete i vy

Hypotéční úvěry po několika letech ztratily svoji vůdčí pozici, nejlevnější úvěry na bydlení teď nabízí stavební spořitelny.

Průměrná úroková sazba úvěrů od stavebních spořitelen byla na začátku roku 2,09 %, zatímco průměrná sazba hypoték dosáhla 2,23 %. „Tento vývoj bude pokračovat i v letošním roce, stavební spořitelny nejsou tolik závislé na vývoji tržních sazeb a mohou na jejich růst reagovat pomaleji,“ vysvětlil Tomáš Kořínek z největší české stavební spořitelny ČMSS.

Garancí proti růstu sazeb

Úrokové sazby začaly růst už v loňském roce, letos tento trend pokračuje, i když tempo růstu se zpomaluje. Větší význam, než v minulosti tak bude pro klienty hrát garance úrokové sazby, kterou stavební spořitelny musejí svým klientům zaručit. „Po dobu spořicího cyklu – tedy alespoň 6 let – držíme klientovi garanci sazby úvěru,“ uvedl Tomáš Kořínek.

Zájem o půjčky nepolevuje

Loňský zájem o úvěry od stavebních spořitelen tak bude s největší pravděpodobností pokračovat i v letošním roce. Znamenalo by to nepřetržitý růst již osmým rokem v řadě. Na konci roku by objem úvěrů, které si lidé vezmou od stavebních spořitelen, mohl přesáhnout 60 miliard korun.

Alespoň část ze svého

Nebývalému zájmu se od začátku letošního roku těší také spoření. Stavební spořitelny uzavírají každý měsíc desetitisíce nových smluv, nejde přitom pouze o smlouvy s lidmi, kteří stavebko už měli, ale také o nováčky, kteří dosud nespořili. Jedním z důvodů je pravděpodobně i horší dostupnost úvěrů na bydlení. Lidé si uvědomují, že stoprocentní hypotéku už dnes nedostanou a že je třeba šetřit. Deset procent vlastních prostředků na pořízení bydlení je přitom nutné minimum.